


Itel A100 Pro
$94.03 • Coming Soon • By itel
Itel A100 Pro price in United States starts from $94.03.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Itel A100 Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Itel A100 Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi, IR Blaster
- Unisoc T7100, Octa Core Processor
- 3 GB RAM, 65 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.56 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Android 15 GO
- No FM Radio
UPCOMING
Itel A100 Pro Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android 15 GO
- Thickness: 8.49 mmAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, IPS ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
- GC08A8
Technical
- Unisoc T7100 Chipset
- Octa Core Processor
- 3 GB RAMSmall
- 65 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 10W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Itel A100 Pro Full Specs
General
| Model | A100 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Colors | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.56 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90% |
| Brightness | 400 nits |
| Color Gamut | 70% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 65 GB |
| Storage Type | eMMC 5 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 2.4GHz |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Extra Features | UltraLink Connectivity |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2 1.12 µm |
| Camera Sensor | GC08A8 |
| Video Recording | 1080p |
| Front Camera | 5 MP GC05A2, 1.12 µm |
Technical
| OS | Android 15 GO |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Mono |
| Audio Features | Single DTS Speaker |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















