
Micromax X512
$12.77 • Out Of Stock • By Micromax
Micromax X512 price in United States starts from $12.77.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$12.77
Search
Features
- Dual Sim
- 32 MB RAM, 32 MB inbuilt
- 1750 mAh Battery
- 1.8 inches, 128 x 160 px Display
- 0.3 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 8 GB
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Micromax X512 Specs
Group: $750 to $1,250
General
- 84 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 1.8 inch, TFT ScreenAverage
- 128 x 160 pixelsAverage
- 114 ppiPoor
Camera
- 0.3 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 32 MB RAMAverage
- 32 MB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 8 GB
Connectivity
- No 4G
- No Bluetooth, No WiFi
- microUSB v2.0
- No GPS
Battery
- 1750 mAh Rem. BatteryLarge
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Micromax X512 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Feature Phone |
Design
| Weight | 84 g |
Display
| Type | Color TFT Screen |
| Size | 1.8 inches, 128 x 160 pixels |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| PPI | ~ 114 PPI |
Memory
| RAM | 32 MB |
| Storage | 32 MB |
| Card Slot | Yes, upto 8 GB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | No |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | No |
Technical
| Java | No |
Multimedia
| Music | MP3, WAV |
| Video | 3GP |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1750 mAh, Li-ion Battery |
| StandBy Time | 220 hours |
| Talk Time | 390 min |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















