


Motorola Defy Mini XT320
$101.52 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Defy Mini XT320 price in United States starts from $101.52.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$101.52
Search
Features
- Single Sim, 3G, Wi-Fi
- Single Core, 600 MHz Processor
- 512 MB RAM
- 1650 mAh Battery
- 3.2 inches, 320 x 480 px Display
- 3.15 MP Rear & 0.3 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Android v2.3.6 (Gingerbread)
OUT OF STOCK
Motorola Defy Mini XT320 Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v2.3.6 (Gingerbread)Average
- Thickness: 12.6 mmThick
- 107 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 3.2 inch, TFT ScreenSmall
- 320 x 480 pixelsPoor
- 180 ppiPoor
Camera
- 3.15 MP Rear CameraAverage
- 480p Video Recording
- 0.3 MP Front CameraAverage
Technical
- 600 MHz ProcessorSlow
- 512 MB RAMSmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v2.1, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 1650 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
A new, small, low cost addition to the Motorola Defy family
#ExpertReview
Motorola seems to have a lot of the components for making fab handsets at its fingertips, but doesn't manage to bring them all together perfectly. The idea of taking the Defy range and making it smaller is a good one, but the execution isn't great.
We're also not sure about the phone's dust and water rating. Moto uses the phrases 'dust proof' and 'water resistant' on its website, but doesn't' mention IP67. Maybe the Motorola Defy Mini didn't qualify, then.
- Small
- DLNA
- Superb music app
- Attractive price
- Small screen
- Poor camera
- Problems with Twitter sync
- Short on internal storage
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Motorola Defy Mini XT320 Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January, 2012 |
Design
| Dimensions | 58.5 x 109 x 12.6 mm |
| Weight | 107 g |
| Design Type | Classic (Candybar) |
Display
| Type | Color TFT Screen (256K colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 3.2 inches, 320 x 480 pixels |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 180 PPI |
Memory
| Phonebook | Unlimited |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra | DLNA |
Camera
| Rear Camera | 3.15 MP |
| Features | Geo tagging |
| Video Recording | 480p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 0.3 MP |
Technical
| OS | Android v2.3.6 (Gingerbread) |
| CPU | 600 MHz, Single Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML/Flash |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging, Voice Recording, Voice Commands, Calendar, YouTube Player |
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AMR, MIDI |
| Video | MPEG4, H.263, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1650 mAh, Li-ion Battery |
| StandBy Time | 21 days |
| Talk Time | 10 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























