






Motorola Moto G Power 5G 2023
$139.89 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto G Power 5G 2023 is a 5G Android 13 Smartphone powered by Mediatek 930 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.5 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 2 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto G Power 5G 2023 price in United States is $139.89. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Single Sim, 5G, Wi-Fi
- Dimensity 930, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v13
Motorola Moto G Power 5G 2023 Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v13Good
- Thickness: 8.5 mmAverage
- 185 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 405 ppiBest
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 930 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Motorola Moto G Power 5G 2023 Prices
1% (price increased by $1 in one month)
Motorola Moto G Power 5G 2023 Price History
You can check the price history of Motorola Moto G Power 5G 2023 below. The current price is $139.89. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
eSIM Supported Mobile PhonesSnapdragon 8 Elite Mobile PhonesSamsung Mobile Phones With Snapdragon ProcessorUpcoming Motorola Mobile PhonesGoogle Mobile Phones Price List in United StatesVivo Mobile Phones Price List in United StatesLenovo Thinkpad Series Laptops Price ListIntel Core i3 Laptops Price List
Compared With

Motorola Moto G Power 5G 2023 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Honor 400 Pro vs Oppo Find X9 5G
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Motorola Moto G Power 5G 2023 Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2023, April 06, Available. Released 2023, April 13 |
Design
| Dimensions | 74.8 x 163.1 x 8.5 mm |
| Weight | 185 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Dark Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 0.64µm, PDAF 2 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 930 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















