


Motorola Moto G Stylus 5G 2023
$343.03 • Coming Soon • By Motorola
Motorola Moto G Stylus 5G 2023 price in United States starts from $343.03.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Motorola Moto G Stylus 5G 2023 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Motorola Moto G Stylus 5G 2023 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Single Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 6 Gen 1, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 20W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 2 TB
- Android v13
UPCOMING
Motorola Moto G Stylus 5G 2023 Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v13Good
- Thickness: 9.2 mmThick
- 202 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 399 ppiAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 20W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G Stylus 5G 2023 vs Xiaomi Redmi Note 11R
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Google Pixel 7 Pro 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Apple iPhone 18 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26Motorola Moto G Stylus 5G 2023 Full Specs
General
| Model | Moto G Stylus 5G |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 30, 2023 |
Design
| Dimensions | 73.8 x 162.8 x 9.2 mm |
| Weight | 202 g |
| Colors | Cosmic Black, Rose Champagne |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 399 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.5% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, Water-repellent Design |
| Extra Features | Stylus Included, Two large speakers and Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 1.0µm, PDAF 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/4", 1.12µm, AF |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Shooting modes: Ultra-Res, Dual Capture, Night Vision, Macro Vision, Portrait Mode, Panorama, Pro Mode (w/ Long Exposure), Spot Color, Auto Night Vision, Digital Zoom (up to 8x) |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) 1.0µm Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 20W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













