





Motorola Moto G04s
$103.8 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto G04s price in United States starts from $103.8.
- Share
$103.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Unisoc T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.6 inches, 720 x 1612 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v14
Motorola Moto G04s Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v14Good
- Thickness: 7.99 mmSlim
- 178.8 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS ScreenAverage
- 720 x 1612 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 3
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAM + 4 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Motorola Moto G04s Price History
You can check the price history of Motorola Moto G04s below. The current price is $9,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G04s vs Xiaomi Redmi A5 4G (4GB RAM + 128GB)
Motorola Moto G04s vs Motorola Moto G05
Motorola Moto G04s vs Xiaomi Redmi 12 4G (6GB RAM + 128GB)
Motorola Moto G04s vs Motorola Moto G04 (8 GB RAM + 128GB)
Motorola Moto G04s vs Motorola Moto G35 5G
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)Motorola Moto G04s Full Specs
General
| Model | Moto G04s |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 30, 2024 |
| In The Box | Handset, 20W Charger, USB Type-C Cable, Guides, Sim Tool, Protective Cover, Protective Film |
Design
| Dimensions | 74.5 x 163.5 x 7.99 mm |
| Weight | 178.8 g |
| Colors | Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 720 x 1612 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Single Speaker with Dolby Atmos, No OS Upgrade, 2 Years SMRs |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | 50MP Main Camera (0.64um Pixel Size, PDAF), Features: Portrait, Photo, Night Vision, HDR, Leveler, Timer, Assistive Grid, Watermark, Video Features: Video Timelapse, Snap in Video Recording |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | My UX |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A75@1.6GHz & 6 x Cortex-A55@1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















