









Motorola Razr 5G
$1,025.6 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Razr 5G price in United States starts from $1,025.6.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,025.6
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Snapdragon 765G, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 2800 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.2 inches, 876 x 2142 px Display with Large Notch
- Dual Display
- 48 MP Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
OUT OF STOCK
Motorola Razr 5G Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 7.9 mmAverage
- 190 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.2 inch, pOLED ScreenSmall
- 876 x 2142 pixelsPoor
- 374 ppiPoor
- Dual Display
- Large Notch Display
Camera
- 48 MP Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
- Sony IMX-519
Technical
- Qualcomm Snapdragon 765G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 8 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.0
Battery
- 2800 mAh BatterySmallest
- 18W Rapid Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Motorola Razr 5G Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S24 Plus
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25

Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S23 UltraMotorola Razr 5G Full Specs
General
| Model | Razr 2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano + eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 5, 2020 |
Design
| Dimensions | 72.6 x 168.6 x 7.9 mm |
| Weight | 190 g |
| Design Type | Flip (Clamshell) |
Display
| Type | Color pOLED (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 876 x 2142 pixels |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | ~ 374 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 70.7% |
| Notch | Yes, Large Notch |
| Dual Display | Yes, gOLED , 2.7 inches, 600 x 800 pixels, 4:3 Aspect Ratio |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes, Water Repellent Design |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) |
| Camera Sensor | Sony IMX-519 |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Dual Pixel autofocus |
| Features | HDR, Face Beauty, Dual Camera Bokeh, Timer, Panorama, Google Lens Integration |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 20 MP ƒ/2.2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 620 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2800 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Rapid Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















