

NUU N20
$79.99 • View Prices • By Nuu
NUU N20 is an Android 14 Smartphone powered by UNISOC T606 with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.6 inches display with 90 Hz refresh rate. It features a 16 MP + 8 MP Dual rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
NUU N20 price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- UNISOC T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.6 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 16 MP + 8 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 128 GB
- Android v14
NUU N20 Specs
Group: $50 to $100
General
- Android v14Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsBest
- 266 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 16 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- UNISOC T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
NUU N20 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
NUU N20 Price History
You can check the price history of NUU N20 below. The current price is $79.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Mobile Phones With Highest Internal Storage200MP Camera Mobile Phones Price ListMobile Phones with Expandable MemorySuper AMOLED Display Mobile PhonesOPPO Mobile Phones Price List in United StatesAsus Mobile Phones Price List in United StatesSamsung 75 inch TVs Price ListSamsung 4K Monitor Price List
NUU N20 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Colors | Green, Purple, Blue, Pink |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 266 PPI |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz / 5GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light, Compass, Fingerprint ID, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP (Main) 8 MP (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP Punch Hole |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | UNISOC T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















