





OnePlus Nord N10
$155.32 • Out Of Stock • By OnePlus
OnePlus Nord N10 price in United States starts from $155.32.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$155.32
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 690, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4300 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.49 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
OnePlus Nord N10 Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v10Average
- Thickness: 9 mmThick
- 190 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.49 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 406 ppiGood
- Corning Gorilla Glass 3
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 690 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4300 mAh BatterySmall
- 30W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Apple iPhone 12
Apple iPhone 17 Pro Max vs Vivo X300 Pro 5G
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5GOnePlus Nord N10 Full Specs
General
| Model | Nord N10 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 26, 2020 |
Design
| Dimensions | 74.7 x 163 x 9 mm |
| Weight | 190 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.49 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 406 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Electronic Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, SAR sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.79 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.25 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | UltraShot HDR, Nightscape, Macro, Portrait, Pro Mode, Panorama, AI Scene Detection, RAW Image |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.05 Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 690 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 GHz, Dual core, Kryo 560 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 560 |
| GPU | Adreno 619L |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, WMA, AMR, FLAC, ALAC, Vorbis, AIFF, APE |
| Video | H.264, MPEG-2, VP9, HEVC, HEIF/HEIC, MPEG-4, H.263 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4300 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















