
OPPO A33
$161.96 • Out Of Stock • By OPPO
OPPO A33 price in United States starts from $161.96.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$161.96
Search
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Snapdragon 410, Quad Core, 1.2 GHz Processor
- 2 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 2400 mAh Battery
- 5 inches, 540 x 960 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 128 GB
- Android v5.1 (Lollipop)
OUT OF STOCK
OPPO A33 Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v5.1 (Lollipop)Good
- Thickness: 7.6 mmSlim
- 146 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5 inch, IPS ScreenSmall
- 540 x 960 pixelsPoor
- 220 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 Chipset
- 1.2 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 16 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 2400 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OPPO A33 vs Tecno Spark 40 Pro
Nothing Phone 3a Lite vs Honor 400 Lite
Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5G
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Xiaomi 17 Pro
Asus ROG Phone 10 vs Asus ROG Phone 10 ProOPPO A33 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Micro SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November, 2015 |
Design
| Dimensions | 71.7 x 142.69 x 7.6 mm |
| Weight | 146 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5 inches, 540 x 960 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 220 PPI |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 |
| CPU | 1.2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Adreno 306 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS |
| Yes, with Push Email | |
| Music | FLAC, MP3, eAAC+, WAV |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2400 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










