
Oppo A6s 4G
$125.29 • Coming Soon • By OPPO
Oppo A6s 4G price in United States starts from $125.29.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Oppo A6s 4G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Oppo A6s 4G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 685, Octa Core, 2.8 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1570 px, 120 Hz Display
- 50 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
UPCOMING
Oppo A6s 4G Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 215 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 256 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 50 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 685 Chipset
- 2.8 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Oppo A6s 4G Full Specs
General
| Model | CPH2815 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 09, 2026 |
Design
| Dimensions | 78.5 x 166.6 x 8.6 mm |
| Weight | 215 g |
| Colors | Cappuccino Brown, Ice White |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1570 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 256 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.2% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x Cortex-A73@2.8 GHz & 4x Cortex-A53@1.9 GHz |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















