



Oppo A93s 5G
$229.73 • Out Of Stock • By OPPO
Oppo A93s 5G price in United States starts from $229.73.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$229.73
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 700 5G, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Oppo A93s 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.4 mmThick
- 188 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 405 ppiGood
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 700 5G Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Doogee Fire 7 Ultra vs Oukitel C5 (128GB)
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB)Oppo A93s 5G Full Specs
General
| Model | A93s 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 26, 2021 |
Design
| Dimensions | 74.7 x 162.9 x 8.4 mm |
| Weight | 188 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.5% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Beidou, Glonass, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Geomagnetic Induction, Ambient Light Sensor, Gravity Sensor, Gyroscope, Pedometer Function |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 Portrait 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 5G |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













