




Oppo Reno 4 Pro
$332.29 • View Prices • By OPPO
Oppo Reno 4 Pro price in United States starts from $332.29.
- Share
$332.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 720G , Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
Oppo Reno 4 Pro Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v10Good
- Thickness: 7.7 mmSlim
- 161 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 402 ppiAverage
- HDR10
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 720G Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 65W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Oppo Reno 4 Pro Price History
You can check the price history of Oppo Reno 4 Pro below. The current price is $31,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Google Pixel 9 Pro XL vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 17
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 16 Pro (512GB)Oppo Reno 4 Pro Full Specs
General
| Model | Reno 4 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 31, 2020 |
Design
| Dimensions | 73.2 x 160.2 x 7.7 mm |
| Weight | 161 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 402 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.3% |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, GNSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver |
| GPU | Adreno 618 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, MID, OGG, FLAC, WMA |
| Video | MP4 |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














