
Oukitel WP38
$149.99 • Out Of Stock • By Oukitel
Oukitel WP38 is an Android 13 Smartphone powered by Mediatek MT8788 with 6 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.52 inches IPS display. It features a 13 MP + 2 MP Dual rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 10600 mAh Battery. Notable features include NFC, IP68 Rating, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$149.99
Search
Oukitel WP38 price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 4G, NFC, Wi-Fi
- Helio MT8788, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10600 mAh Battery
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Android v13
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Oukitel WP38 Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v13Good
- Thickness: 17.1 mmThick
- 366 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio MT8788 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v4.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 10600 mAh BatteryLarge
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Oukitel WP38 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 PlusOukitel WP38 Full Specs
General
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May, 2024 |
Design
| Dimensions | 80.7 x 172.2 x 17.1 mm |
| Weight | 366 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, Gray, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 73.9% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio MT8788 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4 x Arm Cortex-A73, 4 x Arm Cortex-A53 |
| Fabrication Node | 12nm |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10600 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








