
Oukitel WP56
$349.99 • Out Of Stock • By Oukitel
Oukitel WP56 is a 5G Android 15 Smartphone powered by Mediatek 7050 with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.8 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP + 2 MP Dual rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 16000 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$349.99
Search
Oukitel WP56 price in United States is $349.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 7050, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 16000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.8 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display
- 108 MP + 2 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Oukitel WP56 Specs
Group: $250 to $450
General
- Android v15Good
- Thickness: 15.3 mmThick
- 524 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2460 pixelsAverage
- 395 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 108 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7050 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMLargest
- 512 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 16000 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Oukitel WP56 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Poco F8 Pro
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S25 Plus (512GB)Oukitel WP56 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August, 2025 |
Design
| Dimensions | 81 x 172.2 x 15.3 mm |
| Weight | 524 g |
| Colors | Black, Red |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 78.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Brightness | 550nits |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) (wide), 1/1.8", PDAF 2 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A78@ 2.6GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 16000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








