
Oukitel WP60 5G
$359.99 • Out Of Stock • By Oukitel
Oukitel WP60 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by mediatek 7025 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 7.2 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP + 8 MP + 2 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 10000 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include IP68 & IP69K Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$359.99
Search
Oukitel WP60 5G price in United States is $359.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi
- Dimensity 7025, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 7.2 inches, 720 x 1560 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
- Android v15
OUT OF STOCK
Oukitel WP60 5G Specs
Group: $250 to $450
General
- Android v15Good
- Thickness: 14.9 mmThick
- 360 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 7.2 inch ScreenLarge
- 720 x 1560 pixelsPoor
- 239 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 108 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- mediatek Dimensity 7025 Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 16 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C
Battery
- 10000 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Oukitel WP60 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 15 Pro (256GB) vs Apple iPhone 16 Pro
Samsung Galaxy A17 4G (6GB + 128GB) vs Samsung Galaxy A07 4G
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra

RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S24 Plus
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Asus ROG Phone 9 Pro EditionOukitel WP60 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| In The Box | Phone x 1, Power Adapter x 1, USB Cable x 1, Protective Film x 1, User Manual x 1, Warranty Card x 1 |
Design
| Dimensions | 87 x 184 x 14.9 mm |
| Weight | 360 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Yellow, Black, Silver |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 7.2 inches, 720 x 1560 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 239 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Brightness | 500nit (Type) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Expandable RAM | Upto 16 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G+5G) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| GPS | GPS+GLONASS+Beidou+Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | G-sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Senor, Gyroscope, Compass |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 & IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Cyberpunk-Mech Aesthetics: Futuristic, standout design |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.89 S5KHM6, 1/1.8" 8 MP ƒ/2.2 (Night vision Camera) Hi-846, 1/1.78", 78° 2 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Beauty, Depth, HDR, Night Scene, Panoramic, Professional Mode, AI |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 Sony - IMX616, 1/2.74" Punch Hole |
| Front Video Recording | 2K, 1080p |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | mediatek Dimensity 7025 |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x 2.5 GHz – Cortex-A78 & 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Audio Features | Speaker Volume 95dB |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








