
Philips S388
$35.49 • Out Of Stock • By Philips
Philips S388 price in United States starts from $35.49.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$35.49
Search
Features
- Dual Sim, 3G, Wi-Fi
- Quad Core, 1.3 GHz Processor
- 1 GB RAM, 4 GB inbuilt
- 1700 mAh Battery
- 4.5 inches, 540 x 960 px Display
- 5 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Android v4.2 (Jelly Bean)
OUT OF STOCK
Philips S388 Specs
Group: $3,000 to $4,000
General
- Android v4.2 (Jelly Bean)Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 4.5 inch, IPS ScreenLarge
- 540 x 960 pixelsGood
- 245 ppiGood
Camera
- 5 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 1.3 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 1 GB RAMAverage
- 4 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- No Bluetooth, WiFi
- No GPS
Battery
- 1700 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Philips S388 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 4.5 inches, 540 x 960 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 245 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 4 GB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB | Yes |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | No |
Technical
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 1700 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















