
POCO C32
$93.92 • Coming Soon • By Poco
POCO C32 price in United States starts from $93.92.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
POCO C32 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
POCO C32 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G37, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 3 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.58 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v13
UPCOMING
POCO C32 Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v13Good
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.58 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- Panda Glass, 1500:1 Contrast Ratio, 70.8% NTSC Ratio
- 90 Hz Refresh Rate, 120 Hz Touch Sampling Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G37 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 3 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- microUSB
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A26 5G
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)

Apple iPhone 17 (512GB) vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Huawei Mate 80 ProPOCO C32 Full Specs
General
| Model | C32 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 12, 2026 (Expected) |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes, 120 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.58 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.1% |
| Features | Panda Glass, 1500:1 Contrast Ratio, 70.8% NTSC Ratio |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BeiDou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | No |
| Extra Features | Screen Mirror/Cast, Dual App Support |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Main) 2 MP ƒ/2.4 Portrait 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Phase Detection Auto Focus, HDR, AI Portrait Mode, Face Recognition, AI Scene Detection, Night Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G37 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Talk Time | 33 hours |
| Music Playback Time | 7 days |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











