
Illustrative image
Poco C40 Plus
$167.19 • Rumored • By Poco
Poco C40 Plus price in United States starts from $167.19.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Poco C40 Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Poco C40 Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.71 inches, 1080 x 2400 px Display with Water Drop Notch
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v12
RUMORED
Poco C40 Plus Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.1 mmThick
- 203 gHeavy
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.71 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 403 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Poco C40 Plus Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | C40 Plus |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 76.6 x 169.6 x 9.1 mm |
| Weight | 203 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.71 inches, 1080 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.7% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















