
Illustrative image
Poco X9 Pro Max
$470.11 • Rumored • By Poco
Poco X9 Pro Max price in United States starts from $470.11.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Poco X9 Pro Max is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Poco X9 Pro Max is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10000 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.83 inches, 1280 x 2772 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 8 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Android v17
- No FM Radio
RUMORED
Poco X9 Pro Max Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $40,000 to $50,000
General
- Android v17Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.83 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1280 x 2772 pixelsGood
- 447 ppiAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 10000 mAh BatteryLarge
- 120W Fast charging
- 27W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Poco X9 Pro Max Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 17, 2027 (Expected) |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (68.7 B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.83 inches, 1280 x 2772 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 447 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.3% |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v6.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ultrasonic In-Display Fingerprint Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, E-Compass, Gyroscope, IR Blaster, Flicker Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| AI Features | Circle to Search with Google, Google Gemini, AI Writing, AI Speech Recognition, AI Interpreter |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dynamic Shot, Motion Capture, Documents Mode, Potrait Mode, Pro Mode, 50MP Mode, Slow Motion, Time Lapse, Voice Shutter, HDR, Panaroma, Google Lens, DUAL Video, Long Exposure, Timed Burst |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v17 |
| Custom UI | HyperOS 4 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast charging |
| Reverse Charging | Yes, 27W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















