
Polestar Phone
$898.35 • Coming Soon • By Polestar
Polestar Phone price in United States starts from $898.35.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Polestar Phone is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Polestar Phone is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Vo5G, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Gen3, Octa Core, 3.3 GHz Processor
- 16 GB RAM, 1 TB inbuilt
- 5050 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.79 inches, 1368 x 3192 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 13 MP + 10 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Android
- No FM Radio
UPCOMING
Polestar Phone Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- AndroidAverage
- Thickness: 8 mmAverage
- 214 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.79 inch, LTPO AMOLED ScreenLarge
- 1368 x 3192 pixelsGood
- 511 ppiGood
- HDR10+, 600 nits (typ), 1250 nits (HBM)
- Titan Glass 2.0
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 13 MP + 10 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 Chipset
- 3.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 16 GB RAMLarge
- 1 TB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 5050 mAh BatteryAverage
- 80W Fast Charging
- 50W Wireless Charging
- 10W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With



Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Apple iPhone 17 Plus vs Apple iPhone Air
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A57Polestar Phone Full Specs
General
| Model | Polestar Phone |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 24, 2024 |
Design
| Dimensions | 74.4 x 165 x 8 mm |
| Weight | 214 g |
| Bezel less | No |
| Colors | White |
Display
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.79 inches, 1368 x 3192 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 511 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.7% |
| Glass Type | Titan Glass 2.0 |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Adaptive Refresh Rate | Yes, LTPO |
| Features | HDR10+, 600 nits (typ), 1250 nits (HBM) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| VoLTE | Yes |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, IRNSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 10 MP ƒ/2.1 (Telephoto) 13 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole |
Technical
| OS | Android |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno 750 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5050 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











