
Realme C85 4G
$189 • Coming Soon • By Realme
Realme C85 4G is an upcoming Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 685 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.8 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It features a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 7000 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include IP68/IP69K Rating, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme C85 4G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme C85 4G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme C85 4G expected price in United States is $189.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi
- Snapdragon 685, Octa Core, 2.8 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.8 inches, 720 x 1570 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
UPCOMING
Realme C85 4G Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.4 mmAverage
- 215 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1570 pixelsPoor
- 254 ppiPoor
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 685 Chipset
- 2.8 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 8 GB RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G06 vs Xiaomi Redmi 15 4G
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A56 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (8GB + 512GB) vs Motorola Moto Edge 60 Fusion 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S24 FE
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 PlusRealme C85 4G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January 12, 2026 |
Design
| Dimensions | 78 x 166.2 x 8.4 mm |
| Weight | 215 g |
| Colors | Kingfisher Blue, Swan Black |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1570 pixels, 144 Hz |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.2% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x Cortex-A73@2.8 GHz & 4x Cortex-A53@1.9 GHz |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








