
Illustrative image
Realme GT Neo Gaming 5G
$362.85 • Rumored • By Realme
Realme GT Neo Gaming 5G price in United States starts from $362.85.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Realme GT Neo Gaming 5G is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Realme GT Neo Gaming 5G is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 870, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.62 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
RUMORED
Realme GT Neo Gaming 5G Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v11Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.62 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 398 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 870 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi 17 Pro vs Honor Magic 8 Pro 5G
Apple iPhone 17 Pro (1TB) vs Asus Zenfone 12 Ultra
Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Honor Magic 7 Pro 5GRealme GT Neo Gaming 5G Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | GT Neo Gaming 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.62 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 398 PPI |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual-tone, HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











