
Illustrative image
Realme Narzo 11A
$104.37 • Rumored • By Realme
Realme Narzo 11A price in United States starts from $104.37.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Realme Narzo 11A is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Realme Narzo 11A is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G80, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5100 mAh Battery
- 6.7 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v12
RUMORED
Realme Narzo 11A Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v12Good
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 262 ppiPoor
- Night Mode for Eye Care, COG Screen Sealing Process
- Corning Gorilla Glass
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G80 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- microUSB
Battery
- 5100 mAh BatteryLarge
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme Narzo 11A Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Narzo 11A |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 22, 2026 (Expected) |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 262 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | Night Mode for Eye Care, COG Screen Sealing Process |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Beidou, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light Sensor, Proximity Sensor, Magnetic Induction Sensor, Acceleration Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Main) 8 MP (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Features | AI HDR, AI Beauty, Chroma Boost, Filter Mode, Panorama Mode, Expert Mode, Time-Lapse Mode, Ultra Macro Mode, Portrait Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G52 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, MKV, MPG, WEBM, WMV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5100 mAh, Li-Po Battery |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















