
Illustrative image
Realme Narzo 60
$137.05 • Rumored • By Realme
Realme Narzo 60 price in United States starts from $137.05.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Realme Narzo 60 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Realme Narzo 60 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Helio G96, Octa Core, 2.05 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.59 inches, 1080 x 2460 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v12
RUMORED
Realme Narzo 60 Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.4 mmThick
- 192 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.59 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2460 pixelsGood
- 409 ppiGood
- Curved Display
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G96 Chipset
- 2.05 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Nothing Phone 4a

Motorola Edge 70 vs Motorola Razr 2025
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
RedMagic 11 Pro Plus vs Red Magic 11 ProRealme Narzo 60 Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Narzo 60 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.4 x 162.3 x 9.4 mm |
| Weight | 192 g |
| Bezel less | Yes |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.59 inches, 1080 x 2460 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.2% |
| Features | Curved Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Beidou, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Gyro-meter |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 Mono 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Super Nightscape, Panorama, Portrait Mode, Time-Lapse Photography, HDR, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter, Chroma Boost, Video Recording Functions: Filter, Slow Motion |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.1 (Main) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p, 720p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 |
| CPU | 2.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, MKV, MPG, WEBM, WMV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











