
Realme Q3 Pro Carnival Edition
$187.94 • Out Of Stock • By Realme
Realme Q3 Pro Carnival Edition price in United States starts from $187.94.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$187.94
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 768G, Octa Core, 2.8 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 50W Fast Charging
- 6.43 inches, 1080 x 2400 px Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Realme Q3 Pro Carnival Edition Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.4 mmThick
- 179 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiGood
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 768G Chipset
- 2.8 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 50W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Apple iPhone Air (512GB)

Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16e (512GB)
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 UltraRealme Q3 Pro Carnival Edition Full Specs
General
| Model | Q3 Pro Carnival Edition |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 25, 2021 |
Design
| Dimensions | 73.3 x 158.5 x 8.4 mm |
| Weight | 179 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.9% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual-tone , HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 768G |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 620 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 50W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










