





Realme X2 (8GB RAM + 256GB)
$261.17 • Out Of Stock • By Realme
Realme X2 (8GB RAM + 256GB) price in United States starts from $261.17.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$261.17
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 730G, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.4 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 64 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Realme X2 (8GB RAM + 256GB) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 182 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.4 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 402 ppiGood
- Corning Gorilla Glass 5
- Water Drop Notch Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 730G Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 30W VOOC Flash Charge 4.0
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme X2 (8GB RAM + 256GB) vs Realme X3 SuperZoom Edition (8GB RAM + 256GB)
Realme X2 (8GB RAM + 256GB) vs Moto G96 5G
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16e (512GB)
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Motorola Razr 2025
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy A56 5GRealme X2 (8GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | X2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 20, 2019 |
Design
| Dimensions | 75.2 x 158.7 x 8.6 mm |
| Weight | 182 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.4 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 402 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.9% |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Dolby Atmos, UFS 2.1 |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Ultra Wide) 8 MP ƒ/2.3 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 Portrait |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama, Electric Image Stabilization |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30/60 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730G |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver |
| GPU | Adreno 618 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | 3GP, ASF, AVI, DAT, FLV, M2TS, MKV, MOV, MP4, MPG, MTS, RMVB, TS, VOB, WEBM, WMV |
| Video | 3GA, AAC, AMR, APE, FLAC, IMY, M4A, MIDI, MKA, MP3, OGG, QCP, WAV, WMA, WMV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W VOOC Flash Charge 4.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















