







Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB)
$699 • View Prices • By Redmagic
Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 8 Gen3 with 16 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.8 inches AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 50 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 6000 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP54 Rating, In-Display Fingerprint, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$699
Search
Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) price in United States is $699. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Variants
12GB+256GB$589
16GB+512GB$699
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 8 Gen3, Octa Core, 3.3 GHz Processor
- 16 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.8 inches, 1116 x 2480 px, 120 Hz Display
- 50 MP + 50 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) Specs
Group: $550 to $850
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.9 mmAverage
- 205 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.8 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1116 x 2480 pixelsPoor
- 400 ppiPoor
- 100% DCI-P3 Color Gamut, up to 1300 nits Brightness, 1600 nits (peak), 2160Hz PWM Dimming
- 120 Hz Refresh Rate, 520 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 Chipset
- 3.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 16 GB RAMLargest
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) Price History
You can check the price history of Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB)

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A55 5G
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A55 5G
Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy A17
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 UltraRedmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB) Full Specs
General
| Model | Red Magic 10 Air |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 16, 2025 |
| In The Box | REDMAGIC Smartphone x 1, Clear Phone Case x 1, Power Adapter x 1, Type-C Data Cable x 1, SIM Tray Ejector x 1 |
Design
| Dimensions | 76.6 x 164.3 x 7.9 mm |
| Weight | 205 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 520 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.8 inches, 1116 x 2480 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 400 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.7% |
| Features | 100% DCI-P3 Color Gamut, up to 1300 nits Brightness, 1600 nits (peak), 2160Hz PWM Dimming |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NSA: n41/n78/n77/n38/n7, SA: n41/n78/n1/n77(3600M-4100M)/n28/n3/n7/n8/n20/n5/ |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 802.11 be (2.4GHz + 5GHz + 6GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, aptX, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Stereo Speakers, Dual Smart PA |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 1/1.5", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/2.88", 0.61µm |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | Redmagic OS 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno 750 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















