
RedMagic 11S Pro Plus
$899 • Coming Soon • By Redmagic
RedMagic 11S Pro Plus is an upcoming 5G Android 16 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.85 inches AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 50 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 7500 mAh Battery with 120W Fast Charging. Notable features include NFC, IPX8 Rating, Wireless Charging, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
RedMagic 11S Pro Plus is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
RedMagic 11S Pro Plus is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
RedMagic 11S Pro Plus expected price in United States is $899.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7500 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.85 inches, 1216 x 2688 px, 144 Hz Display
- 50 MP + 50 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
RedMagic 11S Pro Plus Specs
Group: $750 to $1,250
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 230 gHeavy
- In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor
Display
- 6.85 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1216 x 2688 pixelsAverage
- 431 ppiPoor
- Unspecified
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- K @ 30 fps Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 7500 mAh BatteryLarge
- 120W Fast Charging
- 80W Wireless Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)

Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Samsung Galaxy S21 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5GRedMagic 11S Pro Plus Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 18, 2026 |
Design
| Dimensions | 76.5 x 163.8 x 8.9 mm |
| Weight | 230 g |
| Colors | Transparent Black, Transparent Silver |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels, 144 Hz |
| PPI | ~ 431 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Glass Type | Unspecified |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Display Dimming | 2592Hz PWM |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Cooling System | VC Cooling |
| Gaming Features | Touch Shoulder Triggers |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IPX8 |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| NPU | Qualcomm Hexagon NPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 120W |
| Wireless Charging | Yes, 80W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








