
RedMagic 11S Pro
$799 • Coming Soon • By Redmagic
RedMagic 11S Pro is an upcoming 5G Android 16 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.85 inches AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 50 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 8000 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IPX8 Rating, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
RedMagic 11S Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
RedMagic 11S Pro is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
RedMagic 11S Pro expected price in United States is $799.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.85 inches, 1216 x 2688 px, 144 Hz Display
- 50 MP + 50 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
RedMagic 11S Pro Specs
Group: $650 to $950
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 230 gHeavy
- In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor
Display
- 6.85 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1216 x 2688 pixelsAverage
- 431 ppiPoor
- Unspecified
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 50 MP + 50 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 8000 mAh BatteryLarge
- 80Q Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Xiaomi 15T vs OPPO Reno 15 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G
RedMagic 11S Pro Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 18, 2026 |
Design
| Dimensions | 76.5 x 163.8 x 8.9 mm |
| Weight | 230 g |
| Colors | Black, Silver |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels, 144 Hz |
| PPI | ~ 431 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Glass Type | Unspecified |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Adaptive Refresh Rate | Yes |
| Display Dimming | 2592Hz PWM |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display Ultrasonic |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Cooling System | 4D VC Cooling |
| Gaming Features | Touch Shoulder Triggers |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IPX8 |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Under Display |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| NPU | Qualcomm Hexagon NPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Si/C Li-Ion |
| Fast Charging | Yes, 80Q |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









