





Samsung Galaxy A25 5G
$299.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A25 5G is a 5G Android 14 Smartphone powered by Samsung 1280 with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.5 inches Super AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Samsung Galaxy A25 5G price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Exynos 1280, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v14
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A25 5G Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.3 mmAverage
- 197 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 396 ppiAverage
- 1000nts Peak Brightness
- Corning Gorilla Glass 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1280 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy A25 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A25 5G vs Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A25 5G vs Samsung Galaxy A17 5G (4GB RAM + 128GB)
Honor 400 Pro vs Oppo Find X9 5G
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16
Samsung Galaxy S25 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraSamsung Galaxy A25 5G Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 11, 2023 |
| In The Box | Galaxy A25, USB-C Cable, SIM Tray Ejector, Quick Start Guide |
Design
| Dimensions | 76.5 x 161 x 8.3 mm |
| Weight | 197 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.2% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 1000nts Peak Brightness |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/4", 1.12µm 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR, 10x Digital Zoom |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | One UI 6 |
| Chipset | Samsung Exynos 1280 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Cortex-A78@2.4 GHz& 6x Cortex-A55@2GHz |
| GPU | Mali-G68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast charging |
| Talk Time | 38 hours |
| Music Playback Time | 124 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














