




Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB)
$544 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 6 Gen3 with 6 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.7 inches Super AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include NFC, IP67 Rating, In-Display Fingerprint, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) price in United States is $544. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 6 Gen3, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.7 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) Specs
Group: $450 to $650
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 195 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 385 ppiPoor
- 1200 nits Brightness
- Corning Gorilla Glass Victus+
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen3 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 6 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 45W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) Prices
11% (price increased by $58 in one month)
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) below. The current price is $544. Over the past month, there has been a increase of $58 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A36 5G
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A37 5G
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Poco F7
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5GSamsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 02, 2025 |
Design
| Dimensions | 78.2 x 162.9 x 7.4 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Features | 1200 nits Brightness |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| AI Features | Circle to Search |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP67 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | 6 Generations of OS Upgrades and up to 6 Years of Security Updates, Samsung Knox Vault, Awesome Intelligence (Ai Mobile), Circle to Search, Erase |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 123˚, 1/4.0", 1.12µm 5 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | AR Zone, Bixby Vision, Food, Fun, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Pro Video, Single Take, Slow Motion, Super slow-Mo, Video |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | One UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen3 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 710 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Video Playback Time | 29 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















