
Illustrative image
Samsung Galaxy A53s 5G
$372.19 • Rumored • By Samsung
Samsung Galaxy A53s 5G price in United States starts from $372.19.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Samsung Galaxy A53s 5G is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Galaxy A53s 5G is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 778G, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4200 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v12
RUMORED
Samsung Galaxy A53s 5G Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v12Good
- Thickness: 8.4 mmThick
- 189 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 407 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 778G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4200 mAh BatterySmall
- 33W Super Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung Galaxy A53s 5G Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Galaxy A53s 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.1 x 159.9 x 8.4 mm |
| Weight | 189 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 407 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, RGB Light Sensor, Virtual Proximity Sensing, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP67 |
| Dust Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 5 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver |
| GPU | Adreno 642L |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4200 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Super Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















