
Samsung Galaxy A70e
$178.45 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A70e price in United States starts from $178.45.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$178.45
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 712, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.1 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A70e Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v10Good
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsAverage
- 385 ppiAverage
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 712 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 25W Super Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A70e vs Samsung Galaxy F70e 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A54 5G vs Samsung Galaxy S26
Honor 500 Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Samsung Galaxy A54 5G vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 UltraSamsung Galaxy A70e Full Specs
General
| Model | Galaxy A70 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 23, 2020 |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.5% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 712 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.3 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360 |
| GPU | Adreno 616 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Super Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










