
Samsung Galaxy A9 Star Pro
$379.44 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy A9 Star Pro price in United States starts from $379.44.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$379.44
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 660, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 3800 mAh Battery
- 6.3 inches, 1080 x 2220 px Display
- 24 MP + 8 MP Dual Rear & 24 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v8.0 (Oreo)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy A9 Star Pro Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v8.0 (Oreo)Average
- Thickness: 7.8 mmSlim
- 183 gLight
Display
- 6.3 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2220 pixelsPoor
- 392 ppiPoor
Camera
- 24 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 24 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- Type-C v2.0
Battery
- 3800 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Samsung Galaxy A9 Star Pro Full Specs
General
| Model | Galaxy A9 Star Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October, 2018 |
Design
| Dimensions | 77 x 162.5 x 7.8 mm |
| Weight | 183 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2220 pixels |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | ~ 392 PPI |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, Type-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 24 MP + 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | 24 MP+8MP Ultrawide+10MP Telephoto 2x Optical Zoom+5MP Depth Sensor |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 24 MP |
Technical
| OS | Android v8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 660 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 512 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3800 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















