
Samsung Galaxy J3 (2018)
$97.3 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy J3 (2018) price in United States starts from $97.3.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$97.3
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 7570, Quad Core, 1.4 GHz Processor
- 2 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 2600 mAh Battery
- 5 inches, 720 x 1280 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v8.0 (Oreo)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy J3 (2018) Specs
Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v8.0 (Oreo)Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 152 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1280 pixelsPoor
- 294 ppiGood
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 7570 Chipset
- 1.4 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 16 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- microUSB
Battery
- 2600 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung Galaxy J3 (2018) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June, 2018 |
Design
| Dimensions | 70.09 x 142.69 x 8.9 mm |
| Weight | 152 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 294 PPI |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v8.0 (Oreo) |
| Chipset | Samsung Exynos 7570 |
| CPU | 1.4 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Mali-T720 |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+ |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2600 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















