



Samsung Galaxy J7 Max
$107.45 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy J7 Max price in United States starts from $107.45.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$107.45
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P20, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 3300 mAh Battery
- 5.7 inches, 1080 x 1920 px Display
- 13 MP Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v7.0 (Nougat)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy J7 Max Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v7.0 (Nougat)Good
Display
- 5.7 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 1920 pixelsGood
- 386 ppiGood
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P20 MT6757 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- microUSB
Battery
- 3300 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Samsung Galaxy J7 Max Specifications Review and Price in India
#ExpertReview
The Galaxy J7 Max is one if the latest additions to Samsung's mid-range J series of smartphones (the J7 Pro being the other one), and is the first one in the country to arrive with the Samsung Pay Mini transaction service, which is a toned down version of the Samsung Pay app that we earlier saw in the company's S8 and S8+ smartphones.
Talking about the specifications, there is a 5.7-inch Full HD display that is protected by a 2.D curved glass on the top. A Helio P20 processor has been put into place to provide the power, while a 4GB RAM plays the supporting role. The built-in storage space that has been provided in the phone is 32GB and can be stretched to a maximum of 128GB.
The J7 Max functions on the very latest Android 7.0 Nougat-based TouchWiz UI, and is kept alive by a 3,300mAh power unit. Optically the phone comes sporting 13MP cameras on both the front (f/1.9 aperture) and the back (f/1.7 aperture, dual-tone LED flash).
The phone is currently out in the market, and the Samsung Galaxy J7 Max best price in India is 17,900INR. You can subscribe to Smartprix to get the latest news, alerts and notifications regarding the Samsung Galaxy J7 Max.
- Samsung Pay Mini app
- Latest OS
- Engaging camera hardware and software
- Elegant design
- Too big for one-handed use
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy J7 Max vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Samsung Galaxy J7 Max vs Vivo X300
Samsung Galaxy J7 Max vs OPPO K13
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S24 Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Google Pixel 10 Pro XL (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB)Samsung Galaxy J7 Max Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Micro SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June, 2017 |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.7 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 386 PPI |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP LED Flash |
Technical
| OS | Android v7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek Helio P20 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3300 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














