
Illustrative image
Samsung Galaxy M08
$94.03 • Rumored • By Samsung
Samsung Galaxy M08 price in United States starts from $94.03.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Samsung Galaxy M08 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Galaxy M08 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.73 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
RUMORED
Samsung Galaxy M08 Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $8,000 to $10,000
General
- Android v15Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.73 inch, LCD ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 261 ppiPoor
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 25W Fast Charging
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy M08 vs Samsung Galaxy F08
OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Apple iPhone 18 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S25 vs Samsung Galaxy S26 FE
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusSamsung Galaxy M08 Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 18th, 2026 (Expected) |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.73 inches, 720 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 261 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.2% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Food, Hyperlapse, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | One UI 7.0 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | Yes |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 25W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











