

Samsung Galaxy M62
$248.52 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy M62 price in United States starts from $248.52.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$248.52
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Exynos 9825, Octa Core, 2.73 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.71 inches, 1080 x 2400 px Display with Punch Hole
- 64 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v11
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy M62 Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v11Average
- Thickness: 9.5 mmThick
- 218 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.71 inch, Super AMOLED Plus ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 388 ppiPoor
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 9825 Chipset
- 2.73 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Samsung Galaxy M62 Full Specs
General
| Model | Galaxy M62 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 3, 2021 |
Design
| Dimensions | 76.3 x 163.9 x 9.5 mm |
| Weight | 218 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Plus Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.71 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP (Wide Angle) 12 MP (Ultra Wide) 5 MP (Macro) Macro 5 MP (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP Punch Hole |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Samsung Exynos 9825 |
| CPU | 2.73 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | ARM Mali G76 MP12 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















