

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
$549.97 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G is a 5G Android 10 Smartphone powered by Qualcomm 990 with 12 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.9 inches AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP Quad rear camera and a 40 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, In-Display Fingerprint and Expandable Storage.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G price in United States is $549.97. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Exynos 990, Octa Core, 2.73 GHz Processor
- 12 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.9 inches, 1440 x 3200 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP Quad Rear & 40 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v10
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Specs
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.8 mmThick
- 222 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.9 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1440 x 3200 pixelsBest
- 511 ppiGood
- HDR10+
- Corning Gorilla Glass 6
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 108 MP Quad Rear CameraAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 40 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Exynos 990 Chipset
- 2.73 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 45W Fast Charging
- Wireless Charging
- Reverse Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy S20 Ultra 5G below. The current price is $549.97. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Telephoto Lens Mobile Phones Price ListSnapdragon 8s Gen 3 Mobile PhonesSamsung Mobile Phones With Snapdragon ProcessorUpcoming Vivo Mobile PhonesNubia Mobile Phones Price List in United StatesBLU Mobile Phones Price List in United StatesCheapest Gaming Laptops Price ListAudio Technica Headphones Price List
Compared With

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs Sony Xperia 10 VII
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Motorola Moto G Stylus 5g 2024 (128GB) vs Motorola Moto G Power 5G 2024
Apple iPhone 16 (256GB) vs Apple iPhone 15 Pro Max (512GB)
Cubot Kingkong ACE 5 vs Ulefone Armor 28 Pro 5GSamsung Galaxy S20 Ultra 5G Full Specs
General
| Model | SM-G988, SM-G988U, SM-G988U1, SM-G9880, SM-G988B/DS, SM-G988N, SM-G988B, SM-G988W, SCG03 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 11, 2020 |
Design
| Dimensions | 76 x 166.9 x 8.8 mm |
| Weight | 222 g |
| Colors | Cosmic Grey, Cosmic Black, Cloud White |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.9 inches, 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 511 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.9% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 6 |
| Brightness | 1400 nits (peak) |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 26mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS 48 MP ƒ/3.5 (Telephoto) 103mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optical zoom, 10x hybrid zoom 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video 0.3 MP ƒ/1 (Depth Sensor) TOF 3D, f/1.0, (depth) |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 40 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Autofocus, Screen Flash Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Exynos 990 |
| CPU | 2.73 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MP11 - GlobalAdreno 650 - USA |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












