

Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB)
$899.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 8Elite with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.7 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 200 MP + 12 MP Dual rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 3900 mAh Battery with 25W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) price in United States is $899.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
12GB+256GB$749.49
12GB+512GB$899.99
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 8Elite, Octa Core, 4.47 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 3900 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.7 inches, 1440 x 3120 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 12 MP Dual Rear & 12 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) Specs
Group: $750 to $1,250
General
- Android v15Good
- Thickness: 5.8 mmSlim
- 163 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenAverage
- 1440 x 3120 pixelsGood
- 513 ppiGood
- Always-on Display, HDR10+, 2600 nits (peak)
- Gorilla Glass Ceramic 2
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 12 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8Elite Chipset
- 4.47 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 3900 mAh BatterySmall
- 25W Fast Charging
- Wireless Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) Prices
15% (price dropped by $131 in one month)
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) below. The current price is $899.99. Over the past month, there has been a decrease of $131 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S25 Plus (512GB) vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 5G
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 15 ProSamsung Galaxy S25 Edge (12GB RAM + 512GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 13, 2025 |
Design
| Dimensions | 75.6 x 158.2 x 5.8 mm |
| Weight | 163 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1440 x 3120 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 513 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.7% |
| Glass Type | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Always-on Display, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, EHT320, MIMO, 4096-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | AI Mobile (Galaxy AI) |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | E-SIM |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Optical quality Zoom 2x (Enabled by Adaptive Pixel sensor) , Digital Zoom up to 10x |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD, 4K @ 60 fps UHD, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | OneUI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8Elite |
| CPU | 4.47 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 830 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3900 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














