


Samsung Guru Music 2 Dual Sim
$20.91 • View Prices • By Samsung
Samsung Guru Music 2 Dual Sim price in United States starts from $20.91.
- Share
$20.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim
- No Wifi
- Single Core, 208 MHz Processor
- 800 mAh Battery
- 2 inches, 128 x 160 px Display
- No Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 16 GB
Samsung Guru Music 2 Dual Sim Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- Thickness: 13.1 mmAverage
- 75 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 2 inch, TFT ScreenSmall
- 128 x 160 pixelsPoor
- 102 ppiPoor
Camera
- No Rear Camera
- No Front Camera
Technical
- 208 MHz ProcessorFast
- Dedicated Memory Card Slot, upto 16 GB
Connectivity
- No 4G
- No Bluetooth, No WiFi
- microUSB v2.0
- No GPS
Battery
- 800 mAh Rem. BatterySmallest
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Samsung Guru Music 2 Dual Sim Price History
You can check the price history of Samsung Guru Music 2 Dual Sim below. The current price is $2,001. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Samsung Metro 313
Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Nokia 106 4G
Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Nokia 105 2025
Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Nokia 235 4G 2024
Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Nokia 105 Classic 2023
Samsung Guru Music 2 Dual Sim vs Nokia 130 Music 2023Samsung Guru Music 2 Dual Sim Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Mini SIM |
| Device Type | Feature Phone |
| Release Date | May, 2014 |
Design
| Dimensions | 46.4 x 112.7 x 13.1 mm |
| Weight | 75 g |
Display
| Type | Color TFT Screen (65K Colors) |
| Size | 2 inches, 128 x 160 pixels |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| PPI | ~ 102 PPI |
Memory
| Card Slot | Yes, upto 16 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Wifi | No |
| Bluetooth | No |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | No |
| Video Recording | No |
| Front Camera | No |
Technical
| CPU | 208 MHz, Single Core Processor |
| Java | No |
Multimedia
| Music | MP3, WMA, eAAC+, WAV |
| Video | MP4, H.263 |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 800 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












