


TCL L7
$51.34 • Out Of Stock • By TCL
TCL L7 price in United States starts from $51.34.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$51.34
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Quad Core, 1.3 GHz Processor
- 2 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 3000 mAh Battery
- 5.5 inches, 120 x 240 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
TCL L7 Specs
Group: $4,250 to $5,750
General
- Android v10Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.5 inch ScreenAverage
- 120 x 240 pixelsPoor
- 49 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.3 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 2 GB RAMAverage
- 32 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- microUSB
Battery
- 3000 mAh BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
TCL L7 Full Specs
General
| Model | 5102P, L7 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 120 x 240 pixels |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | ~ 49 PPI |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v10 |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















