
Tecno Camon 18i
$156.63 • Out Of Stock • By Tecno
Tecno Camon 18i price in United States starts from $156.63.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$156.63
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G85 , Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.6 inches, 720 x 1640 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v11
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Tecno Camon 18i Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, LCD ScreenSmall
- 720 x 1640 pixelsAverage
- 271 ppiAverage
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Triple Rear CameraAverage
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G85 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- microUSB
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Tecno Camon 18i Full Specs
General
| Model | Camon 18i |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 76.5 x 164.5 x 8.9 mm |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 720 x 1640 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 271 PPI |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
Extra
| GPS | with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP QVGA AI |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 Punch Hole |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















