
Ulefone Armor 27
$359.99 • View Prices • By Ulefone
Ulefone Armor 27 is an Android 14 Smartphone powered by Mediatek G99 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.78 inches IPS display. It features a 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 10600 mAh Battery with 30W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and Expandable Storage.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Ulefone Armor 27 price in United States is $359.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10600 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px Display with Punch Hole
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
Ulefone Armor 27 Specs
Group: $250 to $450
General
- Android v14Good
- Thickness: 18.5 mmThick
- 441 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2460 pixelsAverage
- 396 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 4
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear CameraAverage
- 1440p @ 30 fps QHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 10600 mAh BatteryLarge
- 30W Fast Charging
- 30W Wireless Charging
- Reverse Charging • Reverse Wireless Charging
Ulefone Armor 27 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Ulefone Armor 27 Price History
You can check the price history of Ulefone Armor 27 below. The current price is $359.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Ulefone Armor 27 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November, 2024 |
Design
| Dimensions | 86.8 x 182.8 x 18.5 mm |
| Weight | 441 g |
| Colors | Black |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 68.8% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 4 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 2 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) 1/1.31", 1.2µm, PDAF 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 64 MP ƒ/1.8 |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1440p @ 30 fps QHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10600 mAh |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | Yes, 30W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















