

Umidigi A11S
$69.99 • Out Of Stock • By Umidigi
Umidigi A11S is an Android 11 Smartphone powered by Unisoc T310 with 4 GB RAM and 32 GB storage. It has a 6.53 inches IPS display. It features a 16 MP + 8 MP + 5 MP Triple rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 5150 mAh Battery with 10W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.99
Search
Umidigi A11S price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Tiger T310, Quad Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5150 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.53 inches, 720 x 1600 px Display
- 16 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v11
OUT OF STOCK
Umidigi A11S Specs
Group: $50 to $100
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.2 mmSlim
- 225 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.53 inch, IPS ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsBest
- 269 ppiGood
Camera
- 16 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T310 Chipset
- 2 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 5150 mAh BatteryLarge
- 10W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Umidigi A11S Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs OnePlus 15R
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone SE 4 vs Apple iPhone 17eUmidigi A11S Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2021 |
Design
| Dimensions | 75 x 162.2 x 9.2 mm |
| Weight | 225 g |
| Colors | Mist Blue, Frost Grey |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.53 inches, 720 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.6% |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) 5 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T310 |
| CPU | 2 GHz, Quad Core Processor |
| Core Details | 1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5150 mAh |
| Fast Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









