

Vivo NEX 2
$626.73 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo NEX 2 price in United States starts from $626.73.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$626.73
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 845, Octa Core, 2.7 GHz Processor
- 10 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 3500 mAh Battery with 22.5W Fast Charging
- 6.39 inches, 1080 x 2340 px Display
- Dual Display
- 12 MP + 2 MP Dual Rear Camera
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Vivo NEX 2 Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.1 mmAverage
- 199 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.39 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 403 ppiPoor
- Dual Display
Camera
- 12 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- No Front Camera
Technical
- Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 Chipset
- 2.7 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 10 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 3500 mAh BatterySmall
- - Fast Charging 22.5W
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Vivo NEX 2 Videos
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A26 5G
Nothing Phone 3a Lite vs Honor 400 Lite
Samsung Galaxy S23 5G vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)Vivo NEX 2 Full Specs
General
| Model | NEX 2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December, 2018 |
Design
| Dimensions | 75.3 x 157.2 x 8.1 mm |
| Weight | 199 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.7% |
| Dual Display | Yes, 5.49 inches, 1920 x 1080 pixels |
Memory
| RAM | 10 GB |
| Storage | 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GNSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | No |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 845 |
| CPU | 2.7 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 630 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video | MP4/H.264 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3500 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, - Fast Charging 22.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












