
Vivo S1 Prime
$208.97 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo S1 Prime price in United States starts from $208.97.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$208.97
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 665, Octa Core, 2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.38 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Vivo S1 Prime Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 8.7 mmThick
- 190.2 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.38 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 404 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 665 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 18W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 Pro
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power 5G 2025Vivo S1 Prime Full Specs
General
| Model | S1 Prime |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 12, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.2 x 159.3 x 8.7 mm |
| Weight | 190.2 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.38 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 404 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.4% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 665 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










