
Vivo S60 Vitality Edition
$49,990 • Coming Soon • By Vivo
Vivo S60 Vitality Edition is an upcoming 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 7500 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.59 inches AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple rear camera and a 50 MP front camera. It packs a 7200 mAh Battery with 90W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Vivo S60 Vitality Edition is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo S60 Vitality Edition is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo S60 Vitality Edition expected price in United States is $49,990.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 7500
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7200 mAh Battery with 90W Fast Charging
- 6.59 inches, 1260 x 2750 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear & 50 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
Vivo S60 Vitality Edition Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.59 inch, AMOLED ScreenLargest
- 1260 x 2750 pixelsBest
- 459 ppiBest
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- K Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
- Sony IMX882 sensor
Technical
- Mediatek Dimensity 7500 Chipset
- 12 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 7200 mAh BatteryLargest
- 90W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Motorola Edge 2025 vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Xiaomi 15T Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5GVivo S60 Vitality Edition Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 29, 2026 (Expected) |
Design
| Bezel less | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.59 inches, 1260 x 2750 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 459 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28A/n38/n40/n41/n77/n78/n7 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2.7 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Camera Sensor | Sony IMX882 sensor |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Ring- panorama, HDR |
| Video Recording | K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus |
| Front Video Recording | K, 1080p |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7500 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, WAV, M4A, MP3, MIDI, OGG, APE, FLAC |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Stereo |
| Audio Jack Type | USB Type-C |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7200 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 90W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








