


Vivo S9 5G
$347.04 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo S9 5G price in United States starts from $347.04.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$347.04
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Dimensity 1100 5G, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.44 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Small Notch
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 44 MP + 8 MP Dual Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Vivo S9 5G Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v11Good
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 173 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.44 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiAverage
- HDR10+
- 90 Hz Refresh Rate
- Small Notch Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 44 MP + 8 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 1100 5G Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Vivo S9 5G Full Specs
General
| Model | S9 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 03, 2021 |
Design
| Dimensions | 73.9 x 158.4 x 7.4 mm |
| Weight | 173 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.5% |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual-tone , HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 44 MP ƒ/2 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1100 5G |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























